See Muikku on Wiktionary
{
"etymology_text": "Mostly muikku. Partially, in eastern Finland, potentially also from Karelian vernacular form of Samuel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muikku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muikku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muikku",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mui",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muikku-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmui̯kːu/"
},
{
"ipa": "[ˈmui̯kːu]"
},
{
"rhymes": "-uikːu"
}
],
"word": "Muikku"
}
{
"etymology_text": "Mostly muikku. Partially, in eastern Finland, potentially also from Karelian vernacular form of Samuel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muikku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muikuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muikkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muikkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muikku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muikku",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mui",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uikːu",
"Rhymes:Finnish/uikːu/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmui̯kːu/"
},
{
"ipa": "[ˈmui̯kːu]"
},
{
"rhymes": "-uikːu"
}
],
"word": "Muikku"
}
Download raw JSONL data for Muikku meaning in All languages combined (19.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Muikku",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Muikku",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.